MT200CB16T2-BP
Contact Now
MT200CB16T2-BP
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs - Modules
Product Status : Active
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Bulk
Voltage - Off State : 1.6 kV
Series : -
Current - On State (It (AV)) (Max) : 200 A
Mfr : Micro Commercial Co
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 3 V
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 200 mA
Structure : Series Connection - SCR/Diode
Package / Case : T2
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 5500A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max) : 400 mA
Base Product Number : MT200
Number of SCRs, Diodes : 1 SCR, 1 Diode
Description : MOD SCR/DIODE 200A 1600V T2
Stock : In Stock
Shipping Method : LCL, AIR, FCL, Express
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union,
Contact Now
SCR Module 1.6 kV Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount T2