VSKL170-16D25
Contact Now
VSKL170-16D25
Package : Bulk
Voltage - Off State : 1.6 kV
Series : -
Current - On State (It (AV)) (Max) : 170 A
Mfr : Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 377 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 3 V
Operating Temperature : -
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 200 mA
Structure : Series Connection - SCR/Diode
Package / Case : 3-MAGN-A-PAK™
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 5100A, 5350A
Current - Hold (Ih) (Max) : 500 mA
Base Product Number : VSKL170
Number of SCRs, Diodes : 1 SCR, 1 Diode
Description : SCR 1600-2500V 170A MAGN-A-PAK
Contact Now
SCR Module 1.6 kV 377 A Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount 3-MAGN-A-PAK™