FS35R12KT3BOSA1
Contact Now
FS35R12KT3BOSA1
Category : Discrete Semiconductor Products Transistors IGBTs IGBT Modules
Current - Collector (Ic) (Max) : 55 A
Product Status : Discontinued at Digi-Key
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Tray
Series : EconoPACK™ 2
Package / Case : Module
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic : 2.15V @ 15V, 35A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) : 1200 V
Supplier Device Package : Module
Mfr : Infineon Technologies
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C
Current - Collector Cutoff (Max) : 5 mA
IGBT Type : -
Power - Max : 210 W
Input : Standard
Input Capacitance (Cies) @ Vce : 2.5 nF @ 25 V
Configuration : Full Bridge Inverter
NTC Thermistor : Yes
Base Product Number : FS35R12
Description : IGBT MOD 1200V 55A 210W
Stock : In Stock
Shipping Method : LCL, AIR, FCL, Express
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union,
Contact Now
IGBT Module Full Bridge Inverter 1200 V 55 A 210 W Chassis Mount Module